Katalog > Knihy > Brno 1939 - 1945, díl II. Roky nesvobody
Brno 1939 - 1945, díl II.  Roky nesvobody

Brno 1939 - 1945, díl II. Roky nesvobody

Druhý díl této publikace Vám opět představí množství fotografického materiálu z období protektorátu v Brně. Snahou při práci na druhém dílu bylo zachovat pozitivní prvky prvního dílu a zabývat se dalšími tématy, která se do prvního dílu nevešla.


Cena bez DPH: 795 Kč
Cena včetně DPH: 875 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno 1939 - 1945, díl II. Roky nesvobody:

Počet stran 288, texty v jazyce českém a německém.

ISBN 978-80-905166-1-8

Rozměr knihy: 23 x 32,5 x 2 cm, vázaná.

 

Koncem roku 2011 vydalo naše nakladatelství "Josef Filip 1938" velmi úspěšnou knihu Brno-Brünn 1939-1945. Na jejím úspěchu se mimo jiné podílelo to, že daným tématem se zatím žádná obrazová publikace nezabývala a také to, že představené fotografie, kterých bylo téměř tisíc, nebyly až na malé výjimky zatím publikovány.

Jedním z témat knihy je například poměrně rozsáhlý stavební ruch, který provázel zejména první měsíce daného období a který postupně utichal s tím, jak potřeby vedení války získávaly stále vyšší prioritu. Šlo na jedné straně o řadu nových budov, ať již byly dokončované rozestavěné stavby nebo zcela nové projekty - spořitelny, školy i byty. Na druhé straně proběhla řada významných rekonstrukcí historických staveb, jejichž nová podoba v Brně zdomácněla s tím, že většinou občané ani netuší z jaké doby pochází. Rekonstrukcí prošel i hrad Špilberk. Nelze ovšem zapomenout i na významné projekty týkající se brněnské dopravní infrastruktury, například vytvoření vnitřního městského dopravního okruhu.

Dalším důležitým tématem, kterým se kniha zabývá, je boj, který vznikl již v roce 1939, stále se stupňoval a vrcholil až současně s osvobozením Brna - jedná se o narůstající konflikt mezi nacistickými bezpečnostními složkami a obyvateli, kteří si stále více uvědomovali zlou podstatu vládnoucího řežimu. V knížce lze tedy najít množství fotografií brněnských odbojářů na jedné straně, ale i představitelů německých represivních složek. Jsou zde i relativně vzácné fotografie z tehdejších brněnských věznic, gestapáckých soukromých oslav a podobně. Najdou se i poměrně podrobné popisy činnosti nejdůležitějších odbojových skupi působích v Brně a okolí, počínaje Obranou národa a komunistickým odbojem až po působení parašutistů vysazovaných z Británie i SSSR a jejich pomocníků. Poměrně hodně prostoru je věnováno i řadě konfidentů, kteří spolupracovali s gestapem a nemálo ztěžovali život odbojářů.

Přes veškeré hrůzy doby, probíhal i běžný život. V knížce se proto najdou i fotografie popisující obyčejný život za protektorátu včetně zábavy. Jsou reprodukovány i některé protižidovské vyhlášky a poměrně podrobně popisováno množství opatření proti brněnským Židům. K dokreslení života obyčejného člověka je věnován i nemalý prostor reglementování možností nakupování zavedeným složitým systémem odběrních lístků a je přiblížena poměrně podrobně i protektorátní měna - oboje s řadou fotografií. Několim stran je věnováno i upadajícímu hnutí českých fašistů.

S blížícím se koncem války vzniká a rozvíjí se systém protiletecké obrany. V knížce se najdou mnohé fotografie dokumentující výcvik členů protiletecké obrany a to těch profesionálních i těch, kteří se tímto nácvikem zabývali současně se svým zaměstnáním. Ve městě se konají i přípravy na nálety, které logicky musí příjít - budují se jak velkokapacitní, tak i menší protiletecké kryty, školí se obyvatelstvo.

Rok 1944 přinesl i první velký nálet na Brno. Mimořádně zajímavé jsou fotografie z amerických bombardérů pořízené bezprostředně při tomto náletu provedeném 25. srpna 1944 i fotografie nemalých způsobených škod.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip